Domů  /  Informační deska  /  Na webových tržištích nyní úřady nakupují přes čtvrtinu zboží

Výpis systémových zpráv

Na webových tržištích nyní úřady nakupují přes čtvrtinu zboží

Úřady musejí od července poptávat už 24 typů zboží a služeb na internetu prostřednictvím takzvaného e-tržiště. V praxi to má vést k tomu, že zakázky budou průhlednější, stát zaplatí díky konkurenčnímu prostředí méně a k zakázkám se budou moct férově dostat všechny firmy.

Za první měsíc povinného využívání e-tržišť šlo touto cestou 27 procent veřejných zakázek. Vyplývá to ze statistiky prvního koncesovaného tržiště nové generace Gemin.cz. Donedávna muselo na e-tržiště jen pět povinně vypisovaných komodit, především z oblasti IT vybavení. Od 1. července se to ale týká už dvou tuctů položek zboží a služeb.

Jde o zboží či služby, které lze jednoduše dodat a u nichž je možné téměř okamžitě nahradit dodavatele. Nyní seznam zahrnuje mimo jiné například i vzdělávání a školení, pronájem dopravních prostředků, poptávky po čisticích prostředcích a drogistickém zboží, fotografické vybavení, paliva a energie, nábytek, bezpečnostní služby či úklid.

Poznámka PROFITU: Díky internetovému tržišti bude úřadům víc vidět na prsty. O veřejných zakázkách se dozví víc firem, které umějí příslušné zboží nebo službu nabídnout. Stát díky konkurenci ušetří a zakázku nedostanou jen kamarádi místního starosty.

 

Foto autor| Foto: archiv


Vydáno 27. 8. 2012, Profit, str. 04

Kontextová navigace