Výpis systémových zpráv
Elektronické tržiště – cesta k úsporám a transparentnosti veřejných zakázek
* Proč se vůbec nový systém elektronických tržišť zavádí a jaké jsou cíle projektu?
Myšlenka zavedení tohoto systému je poměrně dlouhodobá. Již přes 10 let zde fungují elektronická tržiště, prostřednictvím kterých instituce státní správy a samosprávy pořizovaly zejména zboží a služby z oblasti IT. Tento nový systém má výrazně zvýšit počet komodit a rozsah jeho využití tak, aby se zakázky tzv. „malého rozsahu“ a nově i zjednodušená podlimitní řízení sjednotily a zjednodušily jak z pohledu procesního, tak z hlediska používaných pojmů a názvů jednotlivých komodit.
* Je využívání tohoto systému povinné?
Od 1. července je pro ústřední orgány státní správy a jejich podřízené organizace povinné využívání u zakázek malého rozsahu a zjednodušených podlimitních řízení. V budoucnu se však plánuje rozšíření povinného využívání e-tržišť i na samosprávní celky, tedy kraje, města, obce. Už nyní je však pro tyto instituce tento systém otevřený a mohou jej dobrovolně využívat v plném rozsahu. Připraví se tak dopředu na to, co je zcela určitě čeká v relativně krátké budoucnosti, a pomohou tak zefektivnit a zprůhlednit vynakládání finančních prostředků.
* Je využívání e-tržiště nějak zpoplatněno a jaké služby vůbec uživatelům nabízíte?
Základní služby e-tržiště Gemin jsou zcela zdarma. A to jak pro veřejné zadavatele, tak i pro jejich dodavatele. Dodavatelům tedy odpadá povinnost placení provize z vyhrané zakázky provozovateli e-tržiště, jako tomu bylo u předchozí generace e-tržišť. Zároveň jsme však schopni nabídnout i další služby, které mohou našim uživatelům při využívání e-tržiště Gemin podstatně zpříjemnit život a práci se systémem. Mezi tyto služby patří například analytické nástroje pro vytváření reportů a statistik, schvalovací procesy přímo v systému, propojení s ostatními informačními systémy, například datové schránky, spisové služby atd. V neposlední řadě nabízíme i zavedení tzv. individuálního elektronického nástroje e-Zak, prostřednictvím kterého se pak plnohodnotně zelektronizuje celý proces zadávání veřejných zakázek ve všech režimech, tedy i nadlimitních a podlimitních. Tento systém je pak pochopitelně propojen i s naším elektronickým tržištěm Gemin.
* Jaké typy veřejných zakázek lze na vašem tržišti nalézt?
Prostřednictvím elektronických tržišť lze realizovat tzv. zakázky malého rozsahu, tedy do 1 milionu korun u zboží a služeb a do 3 milionů u stavebních prací, a zakázky v režimu zjednodušeného podlimitního řízení, které jsou do 3,25 milionu korun u zboží a služeb a do 10 milionů u stavebních prací. Nejedná se tedy pouze o drobné nákupy, ale mohou zde být i poměrně veliké a zajímavé zakázky. Je třeba si uvědomit, že tyto typy zadávacích řízení tvoří více než polovinu z celkového objemu utracených finančních prostředků ve státní správě a samosprávě, a je tedy více než pochopitelné, že se na ně budou čím dál více zaměřovat i různé kontroly a snahy o nastavení jasných a transparentních pravidel.
* Jakým způsobem se lze do vašeho systému zapojit a získat tak možnost účastnit se výběrových řízení?
Je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.gemin.cz a žádost opatřit elektronickým podpisem vydaným některou z certifikačních autorit v ČR. V případě jakýchkoliv dotazů je pro uživatele k dispozici centrum podpory, na které se mohou obracet se svými dotazy prostřednictvím telefonu, příp. e-mailu. Veškeré kontakty jsou uvedeny na našich internetových stránkách.
* Jaké jsou vaše další plány a záměry s elektronickým tržištěm?
V současné době se plně věnujeme zejména školením nových uživatelů a celkově osvětě. Každá změna s sebou vždy přináší počáteční odpor a zmatky způsobené zejména nedostatkem informací. Jakmile se tento stav zlepší a uživatelé si na nový systém zvyknou, budeme se věnovat samozřejmě dalšímu vylepšování našeho e-tržiště Gemin a rozvoji našich služeb v oblasti veřejných zakázek a elektronizace.
Foto popis| „Nový systém elektronických tržišť má přinést zejména výrazné úspory při vynakládání veřejných finančních prostředků na pořízení zboží a služeb, a přispět k transparentnosti výběrových řízení. Jak se podaří tento záměr naplnit je však i otázkou přístupu samotných úředníků a zájmu odborné i široké veřejnosti o toto téma.“
Vydáno 16. 7. 2012, Moravské hospodářství, str. 14